Adenotomia - Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Wacław Kopala

Przejdź do treści

Menu główne:

Adenotomia

Informacje o zabiegach

Adenotomia-usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego)

Usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego) jest jednym z najczęściej  wykonywanych zabiegów otolaryngologicznych. Przerost migdałka  gardłowego jest częstym problemem zdrowotnym dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Głównymi objawami choroby  są trudności w oddychaniu przez nos co wyraża się, chrapaniem, bezdechami podczas snu ,mową nosową , oraz otwartą buzią w ciągu dnia. Często współistnieje z niedosłuchem związanym z towarzyszącym  przerostowi wysiękowym zapaleniem uszu. Przerost migdałków występuje jako następstwo częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Obecnie zaleca się leczenie zachowawcze lekami przez trzy miesiące, a przy braku poprawy kwalifikuje się dziecko do leczenia operacyjnego.

Wskazania do adenotomii:
• Znaczne upośledzenie drożności dróg oddechowych powodujące zaburzenia oddychania podczas snu oraz chrapanie. Często jednoczasowo wykonuje się przycięcie migdałków podniebiennych celem zmniejszenia ich objętości(tonsillotomia)
• Przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu z towarzyszącym niedosłuchem przewodzeniowym .Bardzo często jednoczasowo wykonywany jest wówczas zabieg założenia drenów wentylacyjnych (tympanostomia)
• Nawracające infekcje gardła i górnych dróg oddechowych w celu usunięcia ogniska infekcji

Wyżej wymienione zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym z intubacją dotchawiczą. Po zabiegu wskazana jest hospitalizacja oraz jednodniowa obserwacja w warunkach szpitalnych i wypis następnego dnia rano.

Przygotowanie do zabiegu:
1. W dniu przyjęcia dziecko nie powinno mieć objawów infekcji a minimalny okres od ostatniej antybiotykoterapii powinien wynosić dwa tygodnie.
2. Badania laboratoryjne konieczne przed zabiegiem: Morfologia, OB., APTT ,wskaźnik protrombinowy,  INR
3. W przypadku kwalifikacji do założenia drenów wentylacyjnych Tympanogram wykonany najpóźniej tydzień przed zabiegiem
4. Dzieci leczone w poradniach specjalistycznych endokrynologiczna,kardiologiczna,neurologicznawymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zabiegu w znieczuleniu ogólny i ewentualne zalecenia.


Zalecenia pooperacyjne:
1. Dieta papkowata lekkostrawna przez tydzień od zabiegu
2. Oszczędzający tryb życia przez 7 dni
3. Zwolnienie z zajęć WF przez miesiąc
4. Kontrola laryngologiczna tydzień po zabiegu
5. W przypadku założenia tub wentylacyjnych ochrona uszu przed wodą

Obraz endoskopowy nosogardła po usunięciu migdałka gardłowego

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego